neděle 2. dubna 2017

MÝDLA - výroba z mýdlových hmot

Ačkoli výroba mýdel z mýdlových hmot je již poměrně zdomácnělá, stále přibývají "nováčci", kteří s výrobou mýdel začínají ... a hledají základní návod, pravidla - pracovní postup nebo jen rady, jak základní mýdlovou hmotu vylepšit - byť např. z běžných kuchyňských surovin.

Výroba mýdel z mýdlových hmot je velmi oblíbenou činností - a to nejen v domácím prostředí, ale také ve školkách, školách, mateřských centrech, specializovaných ústavech,  školních družinách, chráněných dílnách ... Důvodů je více: 
* s mýdlovou hmotou se velmi jednoduše pracuje - a tak vyrobit mýdlo zvládnou i děti ve školce
* mýdlové hmoty jsou certifikované, kvalitní, prochází cestou přísného technologického procesu
* mýdlové hmoty jsou nabízeny v široké škále rozmanitých druhů a složení

PRACOVNÍ POSTUP

Práce s mýdlovými hmotami je jednoduchá, bezpečná, radostná - přináší zábavu, radost z tvoření a následné potěšení z hotového výrobku. 

Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, které vložíme do nádoby vhodné na tavení a následné snadné odlévání. Nádoba by měla mít ideální zúžení ústí / zobáček/, jenž zaručuje snadné a přesné odlévání. Mýdlovou hmotu rozpouštíme ve vodní lázni / do většího hrnce dáme vodu, do které položíme nádobku s mýdlovou hmotou a pozvolna, za stálého míchání hmotu rozpouštíme /. Některé zdroje uvádějí rozpouštění hmoty v mikrovlné troubě, což nedoporučuji - hmota probublává a probublávání přispívá k rosení mýdel. Mýdlovou hmotu tedy roztavte pozvolna, za stálého míchání a sledujte, aby nedošlo k probublávání  - pokud začne hmota bublat - vyndejte nádobku z vodní lázně. 

Po rozpuštění mýdlové hmoty, vyndejte nádobku z vody a do mýdlové hmoty přidejte barvu, esenci a suché ingredience - dle potřeby. Důkladně promíchejte a rozlijte do předem připravených formiček.

Doba utuhnutí mýdel ve formičkách závisí na velikosti formy. Čím větší a objemnější forma, tím delší doba tuhnutí. Doba tuhnutí se pohybuje v běžných formách / 100 gramového mýdla / přibližně 45 - 60 minut. Necháme tuhnout při běžné pokojové teplotě. Někteří si snaží cestu tuhnutí urychlit, a tak dávají do ledničky - tuto cestu rozhodně nedoporučuji - mýdlová hmota nasaje vlhkost, ale i pachy z ledničky. Nasátá vlhkost / související i s velkými teplotními rozdíly / vede k tomu, že se mýdlo začne rosit - to znamená, že začne být vlhké a lepkavé. 


Co budeme potřebovat - základ:

* mýdlovou hmotu - dle vlastního výběru
* nerez nádobu na rozpouštění hmoty
* esence, éterické oleje - doporučuji kvalitní éterické oleje, které poskytují pokožce hojivé účinky a také aromaterapeutický význam
* barvy - tekuté
* barvy - tuhé, pigmenty
* formy 

Co lze do mýdel ještě přidat:

Nejčastěji se mýdel přidávají sušené bylinky. Při této volbě buďme velmi střídmí, jelikož bylinky jsou sice prima, ale ne vždy v mýdlech splní účinek. Mýdlo s bylinkami je určena pro rychlou spotřebu - jelikož bylinky mají tendenci v mýdlech plísnit. Pokud tedy přidáváme bylinky, přidávejme je v malém množství, vybírejme bylinky dobře usušené, kvalitní.

Bylinky je možno nahradit bylinnými, ovocnými nebo zeleninovými prášky , které se s mýdlovou hmotou velmi dobře pojí a neohrožují kvalitu mýdla. Navíc rostlinné prášky dodávají mýdlové hmotě i jemný barevný odstín, pokožce dodávají potřebnou výživu a hydrataci. 

Do mýdlových hmot je možno přidat i suroviny, které běžně nalezneme v kuchyni - k nejoblíbenějším patří:
káva, kakao, strouhaná kokos, strouhaná čokoláda nebo rozpuštěná čokoláda, mletá skořice, třtinový cukr, mořská sůl, strouhaná / sušená / kůra z ovoce - mandarinky, pomeranče, citronu nebo grepu. Připraví se následovně: oloupanou kůru z citrusů nastrouháme na jemno a dáme usušit. 

Výživnou složkou jsou přírodní jíly , které blahodárně působí na pokožku: dodávají ji potřebnou výživu a léčivé účinky. Dle typy pokožky a její potřeby volíme konkrétní jíl. 

Velmi oblíbená jsou mýdla s mořskou nebo himalájskou hrubší solí - sůl dodává tělu potřebné minerální látky a navíc slouží i jako účinný peeling. Hrubší sůl můžeme nahradit i velmi jemně mletou solí. 

Obzvláště děti mají rády veselá a hravá mýdélka. Do čirých / průsvitných / mýdel je možno vložit nejrůznější předměty. Zdobících předmětů je celá řada - od zvířátek, přes mýdlové zdobení, glitry, až po mušličky a kamínky. Do mýdel můžete zalít třeba i drobné figurky, hračky získaných z čoko vajíček, apod. 

K velmi oblíbeným a moderním složkám patří různé druhy pryskyřice, které dodávají mýdlům orientální charakter, ale také významné hojivé - léčivé složky. 

Pokud chceme vytvořit mýdlo peelingové - přidáme kvalitní, rostlinné peelingové složky , které se postarají o jemné obrušování odumřelých kožních buněk a promění pokožku v sametově hebkou.

BALENÍ, SKLADOVÁNÍ

Hotové mýdlo doporučuji zabalit - buď do potravinové fólie nebo celofánového sáčku. Balení mýdla je důležité - z hlediska hygienického i funkčního. Nezabalené mýdlo totiž nasakuje vzdušnou vlhkost a po nějaké době by se mohlo začít rosit - bylo by vlhké a mírně lepkavé, znehodnocené. 

Mýdla skladujeme v suchém, ideálně tmavším prostředí - nevystavujeme sluníčku ani teplu. 

Bližší informace, poradenství na emailu: sarka.jalcova@email.cz

Přeji zdařilé mýdlování. Šárka J,










Žádné komentáře:

Okomentovat